ממתיקים הקשר לבריאות

סוכר, אספרטיים,  או ממתיקים אחרים ,  מה עדיף ?   

לעיתים קרובות אנו מתחבטים בשאלה מהו הממתיק האידיאלי ואם קיים כלל ממתיק כזה.
במאמר זה אציג בפניכם את סוגי הממתיקים הבולטים ותכונותיהם ובכך אני מקווה להקל על ההתלבטות המלווה את השימוש בממתיקים..
רובינו מבינים כי כפית אחת בלבד של סוכר לבן מכילה  20 קלוריות, עובדה המרמזת לנו כי יש להזהר בשמוש רב בסוכר הלבן כדי לא לעלות במשקל.  אך העובדה הלא מעודדת הזו, היא אך אחת מתוך למעלה ממאה תכונות שליליות המגובות במחקרים מדעיים, המצביעים על כך כי הכינוי שדבק בסוכר "הרעל הלבן המתוק" הוא  נכון.
להלן מספר תכונות של הסוכר הלבן או אם תשאלו, גם הסוכר החום.
אכילת הסוכר תגביר סילוק סידן מהגוף וכמובן תוביל לאובדן צפיפות העצם.
הסוכר מצמצם ספיגת המינרל מגנזיום. הדרוש למאות פעילויות אנזימטיות בגוף לדכאון, לסוכרת,להיפראקטיביות .
הסוכר מצמצם שחרור הורמון גדילה . סוכר גורם לפגיעה במערכת החיסון.
הסוכר מגביר תהליך הזדקנות ובמחקר, סילוק סוכר מתפריט עכברים, הכפיל את תוחלת חייהם.
יש להניח שלמקרא הדברים רבים מכם יאמרו , "מכפית סוכר בקפה לא יקרה דבר" ! ואני מציע לחשוב במושגים שונים . ככל שתצמצמו באכילת סוכרים מכל סוג שהוא, כולל אלה הקימים בדברי מתיקה, עוגות ומשקאות , כך תמנעו מעצמכם את שלל מרעין הבישין שהצגתי בפניכם ואלה כאמור אך חלקם….
האם שמוש באספרטיים שהוא  ממתיק מלאכותי מהוה תחליף נאות לסוכר.  לצערי עלי לאכזב רבים . אספרטיים חשוד בכך כי יכול לגרום לסרטן המוח בבני אדם, לאחר שבמחקרים גרם לסרטן מוח בחיות מעבדה. באשר לסוכרלוז או לספלנדה, שאף הוא ממתיק מלכותי אף שמופק לכאורה ממקור טבעי , גם הוא נמצא מזיק במחקרים בחיות מעבדה, והוא גורם להקטנת התימוס, בלוטה חשובה ביותר של מערכת החיסון, להגדלת הכבד והכליות, להפלות, גורם לירידה ברמת הכדוריות האדומות , מפריע לגדילה ועוד. יש לצין שמרבית המחקרים בעולם, נעשים על יונקים כחיות מעבדה וקיים סיכוי גבוה , כי נזק הנגרם לחיית מעבדה בעקבות שמוש בכימיקל, יפגע בבני אדם .
לאור תופעות הלואי הקימות בכל ממתיק ששאינו טבעי במקורו, מומלץ לא לצרוך ממתיקים מלאכותיים, גם אותם שאינם מופיעים במאמר זה..
האם קיימת אפשרות להמתיק את מזונותינו בלי להפגע . בהחלט כן, שמוש בדבש ברדיה קרה, רצוי מפרחי בר, מהווה אמצעי נכון להמתקה. הוא מתוק פי שלושה מסוכר . הדבש אינו גורם לאלרגיות כמו הסוכר , הינו מחטא , ופועל נגד חיידקים ונגיפים.
ממתיק טבעי נוסף הוא צמח הסטיביה. את הסטיביה ניתן להשיג בנוזל או באבקה . מן הראוי להזכיר כי הסטיביה באבקה אינה מאושרת מסיבות תמוהות למכירה כאבקה ,אך כנוזל היא מאושרת. היא מאושרת לשמוש ברוב מדינות העולם . הסטיביה אינה מעלה את רמות הסוכר בדם ולכן מתאימה לשימוש אצל חולי סוכרת ואנשים אחרים שאינם מעוניינים ברמת קלוריות מוגברת.
רמת הקלוריות בסטיביה אפס. מתיקותה פי 300 מסוכר. מספיקה כמות קטנה מאוד להמתקת כוס משקה.
ממתיק טבעי נוסף המכונה קסילטול xylitol הוא אבקה לבנה שטעמו כטעם הסוכר. גופינו מיצר באופן טבעי את הקסילטול . רמת הקלוריות בו נמוכה יחסית לסוכר והיא 40 אחוז פחות מסוכר.
במחקרים הוברר כי הקסילטול טוב למניעת עששת שיניים . הקסילטול אינו מעלה רמות סוכר ולכן יכול להתאים לחולי סוכרת. קסילטול מופק מפירות בעיקר.
לסיכום יש דרכים להמתיק את חיינו , עלינו אך להכיר את סוגי הממתיקים ותכונותיהם וכך במקום להפגע מהממתיקים, להינות מתכונותיהם הטובות.
מאת ד"ר דוד שדה Ph.D נטורופת
  אין להעתיק ולפרסם את המאמר ללא קבלת אשור מהמחבר


פורסם בקטגוריה מאמרים בנושאי תזונה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.