אלרגיה ומחלות עור

אלרגיה הנה תגובה חריפה של מערכת החיסון לגורם  סביבתי או מזון שבדרך כלל הגוף אינו מגיב אליהם .
את המונח אלרגיה שפרושה ביונית "תגובה אחרת" טבע רופא ילדים אוסטרי שבתחילת המאה הקודמת שם לב לתגובות פתאומיות ולא צפויות בילדים שחוסנו כנגד אבעבועות רוח.
אלרגיה יכולה להתבטא בבעיות נשימה כמו , קוצר נשימה, אסטמה, קדחת השחת, נזלת ודלקות בדרכי הנשימה.
אלרגיה יכולה להתבטא בבעיות עור, כמו דרמטיטיס, פריחות, גרד, כתמים, אקזמות ,
אלרגיה יכולה להתבטא בבעיות עיכול כמו :כאבי בטן, צרבות כיבים, גזים, שלשול עצירות, תסמונת המעי הרגיז.
אלרגיה יכולה להתבטא גם בכאבי ראש . מקור מרבית כאבי הראש והמיגרנות הוא באלרגיות מזון.
מהם הגורמים המפעילים את מערכת החיסון לתגובה האלרגית ?
אלרגיה יכולה להגרם על ידי כימיקלים מלאכותיים  או חומרים טבעיים הנשאפים כמו,  אבקני צמחים, שיער בעלי חיים, קרדית הבית , מגע עם מתכות בעיקר ניקל, בשמים, חומרי ניקוי, חומרי הדברה, כימיקלים שונים בתעשיה בעיקר  ותרופות.
האלרגיה הסביבתית הנפוצה ביותר היא קדחת השחת . יתכן ושאלתם עצמכם, מדוע דוקא אנשים מסוימים נפגעים מהאלרגיה ומדוע אחרים לא. ובכן, הסיבה נובעת ממצבו הבריאותי של הנפגע טרם הפגיעה מהאלרגיה. אם האדם סבל מחשיפה מוגברת של כימיקלים ברקמותיו , או מחשיפה מוגברת של אלרגנים , או ממערכת חיסון כושלת , סיכוייו להפגע מהאלרגיה גבוהים יותר מאדם שלא סבל  מחשיפה מוגברת לכימיקלים ואלרגנים וממערכת החיסון פגועה..
אלרגיה הנגרמת על ידי מזון – קיימים שני סוגי אלרגיות למזון:
אלרגיה למזון הנגרמת כתוצאה מחדירות יתר של המעיים , מחסור באנזימים מפרקי חלבון וחומצת קיבה, במצב זה רכיבי מזון שאינם מעוכלים דיים, חודרים לתוך הדם וגורמים לתגובת יתר של  מערכת החיסון, דהינו את כדוריות הדם הלבנות..
 
הגורמים לחדירת יתר של המעיים הם : פציעת הדפנות של המעיים עקב מחלת מעיים.
חוסר איזון של פלורת המעיים, חוסר בשלות של מערכת העיכול אצל תינוקות, עיכול לקוי,
שלשול או עצירות כרוניים, שימוש כרוני במשלשלים. סותרי חומצה, אנטיביוטיקה, סטרואידים, אלכוהול.
אלרגיה הנגרמת עקב חוסר סבילות למזון מסוים, לדוגמא :
מוצרי חיטה, מוצרי חלב, שמרים, בשר ומוצריו, קורנפלקס,  צדפות, שוקולד, בוטנים, סוכר , חומרי טעם וריח, ותוספי מלאכותיים אחרים.
למערכת החיסון יש יכולת לזהות את החומרים החודרים לגוף או הקימים בגוף באמצעות תאים מסוימים או נוגדנים.
מערכת החיסון מיצרת נוגדנים המכונים IGE הקימים בגוף וממתינים לבואו של האלרגן, שמקורו בתזונה, ברכיבי אבק , עובש, מזון, אבקני פרחים ועוד . כאשר קימת ריאקציה אלרגית , יאותרו בדם נוגדנים אלה ברמות מוגברות .
בעת קיומם של תגובות אלרגיות ניתן למצוא בדם רמות גבוהות של תאי איאוזינופילים להם תפקיד בהפרשת חומרים גורמי דלקת כמו היסטמין.
. בתגובה להפרשת ההיסטמין נוצרת תופעת הגרד , האודם , הפריחה , נזלת, דמעות, קוצר נשימה, ותופעות נוספות.
מהו הפתרון הטבעי לבעיות האלרגיה ?
הפתרון  לבעיה מותנה בסוג האלרגן . האם מקורו בכימיקלים סביבתיים מלאכותיים או סינתטיים,  או  שמקורה בתזונה.
במרבית המקרים מקור הסיבה הוא תזונה . אדם מבוגר אוכל  בכל יום כק"ג מזון ושותה כ 2 ליטרים של נוזלים ליום. אם המזון מכיל כימיקלים , הם יפגעו במערכת החיסון וישבשו את פעילותה. ההנחה שהמזון מכיל כימיקלים, היא עובדה, למעט המזון האורגני שאינו מכיל כימיקלים.
אך גם אם המזון אינו מכיל כימיקלים, הוא יכול להוות גורם אלרגני אם מערכת החיסון מזהה אותו כגורם אלרגני . במצב זה מערכת החיסון נפגעה כבר, ביכולתה לזהות עמית או אוייב.
לכן  לאחר שהתברר לאחר תשאול, שהסיבה לאלרגיה אינה כימיקלים מלאכותיים  או טבעיים כמו,  אבקני צמחים, שיער בעלי חיים, קרדית הבית , מגע עם מתכות בעיקר ניקל, בשמים, חומרי ניקוי, כימיקלים בתעשיה או תרופות, הטיפול יכלול דיאטת אלימינציה , דהינו סילוק מרבית הרכיבים בתזונה החשודים כאלרגנים, במקומם יומלץ על מזון שאינו אלרגני , כמו ירקות , לחם דל גלוטן,  ודגנים דלי גלוטן או ללא גלוטן, כמו קינואה , כוסמת, אורז. זרעים כמו שומשום מלא בכבישה קרה, אבוקדו, שקדים, למי שאינו אלרגי , בטטות, תפוחי אדמה, חרובים, אשכוליות, תמרים ועוד.
בטיפול הטבעי במצבי אלרגיה , כמו אקזמה, נשימה, מעיים, ינתנו  תוספי מזון שמתאימים יותר לטיפול בבעיה המסוימת. המידע לשימוש בתוספי המזון מתבסס על מחקרים אקדמיים.
התזונה ללא אלרגנים תיושם בכל המצבים, מותנה ביכולת המטופל לעמוד בה. במצב בו המטופל מתקשה לעמוד בתזונה , יוסרו האלרגים בהדרגה. לאחר חודש כאשר קימת הטבה ניתן להוסיף מזונות שנחשבו אלרגיים אך בכל בכל יום מזון נוסף.. אם חוזרת הריאקציה האלרגית, מורידים המזון האלרגי למספר חודשים נוספים.
טיפול טבעי בתוספי מזון

  אני מנוע מלהתייחס לקשר שבין תוספי מזון תזונה
   ואלרגיה בשל תקנות משרד הבריאות.  

לסכום
ניתן לעזור במצבים אלרגיים באמצעות טיפול טבעי. יש צורך בשתוף פעולה של המטופל , בכך שייטול אחריות על החלמתו וישכיל לשמור על התזונה דלת האלרגנים  למשך חודש.
  
      המעונינים ביעוץ נטורופתי מוזמנים לעיין בדף אודות באתר זה.

   אין להעתיק ולפרסם את המאמר ללא קבלת אשור מהמחבר דוד שדה


פורסם בקטגוריה מאמרים בנושאי טיפול טבעי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.