ביספנול אי BPA כימיקל בפלסטיק

השימוש ב BPA התחיל בשנות ה 60 אז נמצא כי הכימיקל מקשיח מיכלי פלסטיק , וכן לציפוי פנימי של מיכלי מזון משומר ואריזות קשיחות אחרות במזון.

מחקר שנערך לאחרונה בסין במשך חמש שנים שבדק השפעת הביספנול A על גברים, מצא כי הפלסטיק הורס את זרע הגברים . המחקר מצא כי תנועת הזרע וכמות הזרע פחתה משמעותית לאחר החשיפה לBPA .
מחקר זה סותר את ההנחה שהיתה, כי רק חשיפה גבוהה לכימיקל  BPA פוגעת.
לכימיקל הזה אפשר להיחשף לאור שימוש במוצרי פלסטיק המכילים אותו, כמו מיכלי פלסטיק למזון או לשתיה ובעיקר מיכלי מזון משומר..
במחקר שבוצע ופורסם ב Biology of Reproduction נמצא כי הכימיקל BPAגורם גם לפגמים גנטיים .
במחקר אחר התברר כי הכימיקל BPA מחקה את האסטרוגן הטבעי הקיים בגוף האדם ובכך מפר את המאזן ההורמונלי המוביל למחלות כרוניות קשות.
נכון לכתיבת מאמר זה דצמבר 2010 , 5 מדינות בארה"ב, 3 מחוזות במדינת בניו יורק, העיר שיקגו, קנדה , אסרו שימוש בכימיקל במשחקי ילדים ובכלי האוכל שלהם..
גם הFDA הגיב בשנת 2008 לפניתם של ארגוני צרכנות בארה"ב והבהיר כי אכן קיימת בעיה בטיחותית בשימוש ב BPA, אם כי לדבריו נחוצים מחקרים נוספים שיבהירו מידת הנזק. .
על התיחסותו המקוממת של ה FDA לנושאי איכות הסביבה ובריאות הציבור תוכלו לקרוא מאמר באתר זה.
במספר מחקרים מדעיים אומת כי הכימיקל BPA יכול לפגוע במערכת הרביה וכמו כן יכול להוביל למחלות לב כבד, וסוכרת. עיקר פגיעתו בשנים הראשונות של התפתחות האדם .
במחקר שבוצע בשנת 2009 באוניברסיטת הרוורד , נמצא כי כבר אחרי שבוע ניתן לזהות BPAבשתן בני אדם שצורכים משקאות מבקבוקי פוליקרבונאט המכילים BPA . באותו מחקר שפורסם ב the journal Environmental Health Perspectives נמצא כי זליגת הכימיקל קורית בעיקר במזונות ומשקאות חמים.


פורסם בקטגוריה מאמרים בנושאי איכות הסביבה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.