טיפול טבעי בטורט

טורט היא מחלה המאופיינת על ידי עוויתות פנים, טיקים ודיבור או קולות שאינם נשלטים. ילדים רבים סובלים מתופעות של פעילות יתר. התופעות המאפיינות את הטורט מתגברים בעת ההתבגרות המינית. התופעות נוטות להצטמצם בגיל מבוגר. התופעות שונות מאדם לאדם ומיום ליום ומחודש לחודש. מצבי דאגה נוטים להחמיר הסימפטומים ואילו פעילויות הכרוכות בריכוז נוטות לנטרל הסימפטומים.

מאת דוד שדה

סיבות לטורט

סימפטומים

תופעות הלוואי נגרמות בגלל אי סדירות במעביר העצבי הקרוי דופמין D2. דופמין נוצר מטירוזין שלאחריו נוצרים נוראדרנאלין ואדרנלין. אצל אנשים הסובלים מטורט נמצאו בדם רמות מוגברות של נוגדני אלרגיות IGE.

העוויות כוללות מצמוץ בעיניים, עוויתות,  תנועות פתע של הראש, יריקות, סחיטת האף, תיפוף ברגליים, שיעול, צעדים והליכה מצחיקה, חזרה על מילים וקולות שנאמרו על ידי אנשים אחרים, קללות, נביחות, חרחורים, נשימות תוך השמעת קולות.

טיפול מקובל

באמצעות תרופות כמו HALOPERIDOL, PIMOZIDE; CLONIDINE, MELLARIL, PROZAC , CLOMIPRAMINE. התרופות אמורות  לאזן רמות הדופמין , לטפל במצבי דיכאון, או למנוע פעולות בלתי רצוניות. יש חולים שמעדיפים להיות במצבם כדי לא ליטול התרופות שיש להם תופעות לוואי הפוגעות במערכת העצבים, כמו קשיון של הפנים והגפיים, תנועות לא רצוניות ,הפרעות שינה, פירכוסים כאבי ראש ועוד.

טיפול טבעי

תזונה – מומלצת תזונה אורגנית עם ירקות חיים ככל שניתן. אלרגיות למזונות יכולה להחמיר הסימפטומים. מומלץ לצמצם ככל שניתן בשר, דגים, עופות, ביצים ומוצרי חלב. מומלצת תזונה הכוללת דגנים וקטניות שמנים בכבישה קרה מסוג רב בלתי רווי, מומלץ למנוע אכילת שמנים מחוממים, מרגרינה, ואגוזים מחוממים. מומלץ לצמצם אכילת סוכר  ופחמימות מזוקקות . התזונה  לא תכלול תוספי מזון מלאכותיים. כמו כן להימנע ממתיקי אספרטיים , המכילים פנילאלאנין המגבירים רמות טירוזין המגביר רמות דופמין (THE HEALING NUTRIENTS WITHIN ERIC R BRAVERMAN M.D. 1997). וניל ,טטראזין, כרמל, פוגעים בפעילות הויטמין B6. להימנע מקפה המכיל מטיל קסנטין המאיץ קאטכולאמינים שכבר ממילא קיימים במידה רבה אצל חולי טורט. קאטאכולאמינים הנם 3 נירוטרנסמיטורים דופאמין, נוראפינפרין, אפינפרין. יש להימנע ממזונות מכילי טירמין כמו שוקולד , גבינות, תמציות סויה, יין אדום, דגים משומרים, דגי הרינג, חמוצים, כבד עופות, בשרים, וכל סוגי האלכוהול. אכילה רבה של ביצים תגרום לעליה ברמת המטיונין שתגביר רמת הומוציסטאין. רמות מוגברות של הומוציסטאין יכולות לגרום  לפסיכוזות ודרדור מנטלי.

תוספי מזון – אומגה 3 נמצא יעיל  אצל ילד שנפגע מטורט. קיימים תוספים נוספים שנמצאו יעילים. יש להימנע מתוספים המכילים נחושת וברזל אלא אם הוכח שהם חסרים בבדיקות מעבדה, כדי למנוע פעילות חמצון מרובה.

צפו בקטע וידאו על טורט:

מקורות

HTTP://WWW.LATITUDES.ORG/TS-NUTR.HTML

http://members.aol.com/BonnieGr/index.html

אין להעתיק את המאמר ולפרסמו ללא אישור המחבר דוד שדה.

דוד שדה הוא נטורופת, ד"ר Ph.D. במדעי ההתנהגות והתמחות בתזונה. דוקטור דוד שדה במשך שנים הוא טיפל באופן טבעי באלפי חולים.